Galeria sław polskiego golfa

Hall of Fame

Pierwszy polski portal golfowy polishgolf.pl, pgaawards.pl tworzy Polish Golf Hall of Fame który ma służyć propagowaniu i promocji golfa poprzez wciągające opowiadanie historii i wystawy przedstawiające artefakty, dzieła sztuki, audio, wideo i fotografię istotne dla historii polskiego golfa i jego członków. Misją Polish Golf Hall of Fame jest zachowanie i uhonorowanie historii gry w golfa oraz spuścizny tych, którzy sprawili, że rozwija się ona w Polsce.

Słowo golf – lub w szkockim gowf – jest zwykle uważane za szkocką odmianę holenderskiego colf lub colve, co oznacza kij. Wokół genezy powstania golfa narosło wiele niejasności. Według legend został wymyślony przez szkockich pasterzy, jeszcze inne źródła wskazują na jego holenderskie początki. Jedno jest jednak pewne: współczesną grę w golfa zawdzięczamy Szkotom.

Trudno jednoznacznie ustalić, kiedy golf zawitał na nasze ziemie.

Pierwszych wzmianek należy się doszukiwać w Niemieckim Roczniku Golfowym z 1911 roku. Lista opublikowanych w nim obiektów wymienia prywatne pole w Głogówku na Górnym Śląsku. Nikt wówczas nawet nie marzył, że któryś z Polaków wejdzie kiedyś do czołówki światowego golfa

Kluczowym momentem dla reaktywacji polskiego golfa był początek lat 90. XX wieku. To właśnie w tym okresie powstały cieszące się dużą renomą ośrodki golfowe w Kołczewie, Warszawie, Modrym Lesie, Postołowie k. Gdańska, Konopiska k. Częstochowy, Kraków i wiele innych.

Kolejne historyczne osiągnięcie stało się udziałem Adriana Meronka – wschodzącej gwiazdy światowego golfa. Jako pierwszy Polak w historii awansował do elitarnego turnieju European Tour oraz wziął udział w Igrzyskach XXXII Olimpiady w Tokio. Duże sukcesy odnosi również Mateusz Gradecki, który wygrał kilka turniejów zawodowych na European Tour.

Nie ulega wątpliwości, że golf to sport masowy, który swoją popularnością może dorównywać np. tenisowi. Według przybliżonych szacunków gra w niego aż 160 milionów osób na całym świecie. Wrócił także na areny olimpijskie w 2016 roku po ponad stuletniej nieobecności (rozgrywki odbyły się w 1900 roku podczas Igrzysk II Olimpiady w Paryżu i podczas kolejnych w 1904 roku w Saint Louis). Dużo istotniejszy jest jednak fakt, jak bardzo zbliża ludzi i motywuje do odwiedzania nowych miejsc. W Polsce golf jest ciągle sportem elitarnym.

Wzorem światowych organizacji PGA – Polish Golf Awards od 1998 roku prezentuje i nagradza znaczące osoby i obiekty na polskiej scenie golfowej w ramach programu polishgolf.pl. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce, mające najwyższą rangę w środowisku. Od 2015 roku PGA – Polish Golf Awards istnieje jako niezależny program, mający na celu nagrodzenie osób, instytucji, pól i ośrodków golfowych, wyróżniające się na scenie golfowej.

Pierwszy polski portal golfowy polishgolf.pl, pgaawards.pl tworzy Polish Golf Hall of Fame, który ma służyć propagowaniu i promocji golfa poprzez wciągające opowiadanie historii i wystawy przedstawiające artefakty, dzieła sztuki, audio, wideo i fotografię istotne dla historii polskiego golfa i jego członków. Misją Polish Golf Hall of Fame jest zachowanie i uhonorowanie historii gry w golfa oraz spuścizny tych, którzy sprawili, że rozwija się ona w Polsce.

W 2022 roku minęło 100 lecie polskiego golfa, to dobry czas na podsumowania oraz nowe pomysły na jego promocję. Pierwszy polski portal polishgolf.pl oraz jedyna w Polsce nagroda PGA – Polish Golf Awards wyróżniły i nagrodziły wiodące postacie które przyczyniły się do rozwoju tej ciekawej i popularnej na świecie dyscypliny sportu.

Proponujemy kategorie, sposób nominowania i wyboru osób które jako pierwsze zostaną uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem. Jesteśmy otwarci na pomysły i sugestie. Oczywiście, zasady nominowania i kategorie mogą się zmieniać.

Komisję selekcyjną będą stanowiły autorytety i jurorzy PGA – Polish Golf Awards, natomiast zgłoszenia może dokonać każdy, jeżeli uzasadnienie będzie zgodne z opisem kategorii.

www.polishgolf.pl

Proponowane kategorie:

  • golfiści – osoba grająca i odnosząca sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach (European, PGA, World Tour i innych). Osoba musi zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;

  • golfistki – osoba grająca i odnosząca sukcesy na profesjonalnych europejskich i światowych zawodach sportowych (LET, LPGA Tour i innych). Osoba musi zakończyć karierę zawodniczą minimum 3 lata wcześniej przed nominacją;

  • właściciele 18 dołkowych pól golfowych – pole musi wyróżniać się od pozostałych, istnieć przynajmniej kilkanaście lat, a osoba będąca brana pod uwagę w nominacji jest jego prawnym, właścicielem od początku jego powstania;

  • współtwórcy / kontrybutorzy – osoby które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju polskiego golfa, zajmując eksponowane stanowiska np. prezes PZG, PGA Polska etc., komentatorzy zawodów golfowych, organizatorzy i pomysłodawcy unikalnych działań, działacze sportowi etc. Osoba musi być wyróżniającą się i aktywną na polskiej scenie golfowej przez kilkadziesiąt lat.

Nominowani muszą uzyskać zgodę 75 procent komisji selekcyjnej, aby uzyskać zapis.

Nominacje w kategorii właściciele pól golfowych:

William Siwek – Postołowo Golf & Country Club

Arkadiusz Muś – Rosa Golf & Country Club

Artur Gromadzki – Modry Las Golf & Country Club

Nominacje w kategorii współtwórcy:

William Carey – najlepszy polski golfista od 1991 roku. Ma znaczący wkład w rozwój polskiej sceny golfowej.

Marek Podstolski – pierwszy Prezes PGA Polska. Pośmiertnie. Zmarł w 2020 roku. Aktywny współtwórca związku zawodowych golfistów, trenerów, instruktorów.

Andrzej Person – jeden z pierwszych Prezesów PZG, aktywny promotor polskiego golfa w Polsce i poza granicami kraju, komentator telewizyjny.

Paweł Gąsior – twórca polonijnej olimpiady golfa w USA będącej największą polską międzynarodową imprezą golfową w które rokrocznie od ponad 20 lat uczestniczą golfiści z całego świata.

Elżbieta Panas – uczestniczy w polskim życiu golfowym od jego powstania zarówno jako zawodniczka zdobywająca wiele tytułów i wygrywająca dziesiątki amatorskich turniejów, lecz jej największą zasługa jest utworzenie sekcji golfowej w Muzeum Sportu, jak również licznych wystaw, wydanie książki 20 lecie polskiego golfa jak i utworzenie, działającego prężnie Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

Andrzej Strzelecki – pośmiertnie. Zmarł w 2020 roku. Jeden z pierwszych polskich golfistów, aktywnie uczestniczący w popularyzacji golfa i jego rozwoju zarówno w filmie, telewizji, aktywnie uczestniczący w polskim życiu golfowym napisał i wydał dwie książki o golfie.

Wojciech Pijanowski – związany z polskim golfem od 1992 roku. Członek drugiego zarządu Polskiego Związku Golfa w latach 1998-2002. Współzałożyciel pierwszego Stowarzyszenia Sędziów Golfowych w 2007r. Pomysłodawca, autor i prowadzący pierwszy telewizyjny „Magazyn golfowy” – emisja w latach 2002 – 2005. Współorganizator wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie p.t. ”Historia golfa” oraz współautor albumu ”Polski Golf”. Komentator golfowy. Pomysłodawca i organizator turniejów golfowych. Promotor golfa w mediach i prasie od prawie 30 lat.